Żarska Przełęcz – opis, informacja o szlakach prowadzących na przełęcz, galeria zdjęć.



Żarska Przełęcz (1917 m)
Żarska Przełęcz (słow. Žiarske sedlo) – znajdująca się na wysokości 1917 m n.p.m. przełęcz w słowackich Tatrach Zachodnich pomiędzy znajdującym się w grani głównej Rohaczem Płaczliwym (2126 m) a odbiegającą na południe od niego granią z wierzchołkiem Smreka (2072 m).
Przełęcz ta łączy dwie sąsiadujące z sobą doliny: Żarską i Jamnicką. Zachodnie stoki spod przełęczy opadają do wysoko położonego górnego piętra Doliny Żarskiej, tzw. Małych Zawratów. Tuż pod przełęczą położony jest niewielki Żarski Stawek. Po wschodniej stronie stoki z przełęczy opadają do górnej części Doliny Jamnickiej – polodowcowego Rohackiego Kotła z Płaczliwym Stawkiem.
Z przełęczy rozciąga się widok na polodowcowe krajobrazy górnych pięter Doliny Żarskiej i Doliny Jamnickiej z cyrkami wypełnionymi kamiennym gruzowiskiem, morenami, stawkami i stromymi ścianami Rohaczy, Trzech Kop, Hrubej Kopy, Banówki. We wschodnim kierunku widoczne są Łopata, Jarząbczy Wierch z poprzecznymi tarasami i grzbiet Otargańców z Raczkową Czubą na czele.
