Opis Orlej Perci Tatr Zachodnich.








Orla Perć Tatr Zachodnich
Orla Perć Tatr Zachodnich to nieformalna nazwa szlaku turystycznego przebiegającego przez słynące z dużego nastromienia wierzchołki głównej grani Tatr Zachodnich, który ma swój początek (lub koniec – w zależności od tego, z której strony patrzymy) na Rohaczu Ostrym a koniec, i tu zdania są podzielone, na Banówce lub na Brestowej. Jakkolwiek na odcinku od Pachoła do Brestowej trudności techniczne są mniejsze niż na pozostałej części szlaku, ze względu na swój charakter (kilka łańcuchów, konieczność gramolenia się pod górę z użyciem rąk) stanowi on naturalne przedłużenie trudniejszej „graniówki” i choćby z tego powodu warto się nim przejść, nie wdając się w spór o to gdzie kończy się Perć.

Omawiany szlak można pokonać na kilka sposobów, a decydując się na konkretny wariant należy brać pod uwagę:
1. Kondycję – na całej długości szlak oferuje 2339 m. przewyższeń, a jego dystans to prawie 23 km.
2. Doświadczenie w poruszaniu się w terenie wysokogórskim – na szlaku jest kilka miejsc z dużą ekspozycją, nie brakuje łańcuchów i miejsc, w których przy wchodzeniu lub schodzeniu konieczne jest użycie rąk.
3. Termin – szlak nie jest tak popularny, jak wiele miejsc po polskiej stronie Tatr ale i tu nie brakuje turystów. W szczycie sezonu, w soboty i niedzielę przy łańcuchach mogą robić się korki, tym bardziej że szlak jest dwukierunkowy.
4. Stan techniczny szlaku – kamienie sypią się spod nóg, w wielu miejscach nie do końca wiadomo którędy iść, łańcuchy czasami bardziej przeszkadzają niż pomagają
5. Temperatura – idziemy granią, przy dużym upale organizm będzie wystawiony na silne działanie promieni słonecznych, co będzie wzmagać nie tylko pragnienie ale i zmęczenie


Szlak możemy pokonać za jednym razem lub podzielić go na dwa lub trzy odcinki. Pierwszą opcję polecam przede wszystkim osobom z doświadczeniem wysokogórskim i dobrą kondycją, preferującym szybkie wędrówki. Za jednym razem można wejść na kilkanaście szczytów o wysokości powyżej 2000m, przejść przez cztery przełęcze, odwiedzić Tatliakową Chatę i Dolinę Rohacką. Dzielenie szlaku pozwala z kolei przemieszczać się w spokojnym tempie, cieszyć pięknymi widokami i poznać kilka ciekawych dróg prowadzących na grań. Pod linkami:
2. Od Brestowej na Smutną Przełęcz – opis szlaku
znajdują się opisy przejścia grani w dwóch etapach. Poniżej zamieszczam wersję trójetapową i jednoetapową. W wersji trójetapowej jedną z wycieczek rozpoczynamy w dolinie Żarksiej, a po drodze na grań przechodzimy przez Przysłop (2142 m)
Wariant przejścia w trzech etapach:

Wariant jednoetapowy: