Z psem na szlaku w Tatrach

 

Obecnie (lato 2023 r.) na obszarze Tatr, z psem wędrować można w Dolinie Chochołowskiej, na Drodze Pod Reglami oraz na wszystkich szlakach po stronie słowackiej. Kto choć raz był w Dolinie Chochołowskiej, wie, że nie jest ona idealnym miejscem na spacer z czworonogiem – tłumy turystów, bryczki i kolej Rakoń potrafią skutecznie uprzykrzyć każdą wycieczkę. Z drugiej strony pod Reglami jest nieco spokojniej, ale jednocześnie jakby mniej górsko i tatrzańsko. 

Na szczęście nasi południowi sąsiedzi, pomimo zapowiedzi wprowadzenia zakazu wstępu dla psów do TANAPu (odpowiednik TPN), zezwalają na spacerowanie z pupilami na całym obszarze parku. Oznacza to, że na taką wycieczkę udać możemy się zarówno do jednej z licznych tatrzańskich dolin, jak i na najbardziej wymagające szlaki turystyczne. Nie jest zaskakującym widok psów na szczytach Tatr Wysokich czy na Orlej Perci Tatr Zachodnich. Na Słowacji ograniczają nas jedynie: kondycja, doświadczenie w poruszaniu się w górskim terenie i odporność na ekspozycję (w każdym przypadku zarówno nasza, jak i naszego czworonoga).

Wybierając się z psem na tatrzańskie szlaki na Słowacji pamiętajmy o tym że:

  • Pies powinien poruszać się na smyczy.

  • Jeśli pies nie idzie przy nodze, pokona 2 lub 3 razy więcej kilometrów niż człowiek.

  • Większość psów nie będzie mieć problemów w trudnym technicznie, dość stromym terenie, ale ponieważ będą trzymane na smyczy, muszą reagować na nasze komendy (jeśli pies szarpnie właściciela w stromym terenie, to może dojść do poważnego wypadku).

  • Na Słowacji nie brakuje niedźwiedzi – co prawda górale twierdzą, że psy i dzwonki są najlepszym sposobem na uniknięcie kontaktu z tymi zwierzętami, niemniej niedźwiedź może pojawić się w pobliżu szlaku i wtedy musimy natychmiast zapanować nad psem.

  • Kozice, świstaki i inni turyści mogą wywołać chęć zabawy u naszego psiaka – tu znowu bardzo ważne jest abyśmy potrafili nad nim zapanować.

  • Na wielu szlakach znajdziemy źródła wody, często będą to strumienie w których pies będzie mógł się schłodzić – weźmy to pod uwagę wybierając trasę wycieczki, szczególnie w upalne, letnie dni.

  • Na początku wybierajmy najprostsze szlaki w dolinach, później sprawdźmy psa na niewymagających szlakach powyżej schronisk a dopiero na końcu i tylko wówczas gdy dla psa będzie to komfortowe, wybierajmy się na szlaki najtrudniejsze technicznie.

  • Szlaki na Słowacji są bardzo zaniedbane przez co nie brakuje miejsc z sypiącymi się kamieniami, w kilku nieoczywistych miejscach (np, szlak na Szeroką Przełęcz Bielską ze Zdiaru) są też łańcuchy. Sprawdzajmy szlak na który się wybieramy, żeby nie narazić się na niepotrzebny stres.

  • Zimą na Słowacji można poruszać się szlakami prowadzącymi do schronisk – warto rozważyć także taką wycieczkę – pies będzie zachwycony.

Niestety tekst szybko i źle się zestarzał. TANAP wprowadził nowy regulamin, który od 15.12.2023 r. zabrania wędrówek z psami na większości tatrzańskich szlaków. Pozostaje jednak żywić nadzieję, że coś w tej kwestii ulegnie zmianie i znów będziemy mogli odwiedzać Tatry w towarzystwie czworonożnych przyjaciół.

Scroll to Top