Informacje o tym, jak prawidłowo wybrać cel wycieczki by była ona udana i bezpieczna.

Planowanie wycieczki – cel

 

Jeśli chcemy, by nasza wycieczka była bezpieczna i dostarczyła nam przyjemnych wrażeń, musimy prawidłowo określić jej cel. Nie sztuką jest bowiem poruszać się po szlaku z duszą na ramieniu, zaklinać się, że już więcej nie popełni się podobnego błędu i wypatrywać końca wędrówki, czy wrócić z niej z bólem uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie przez kilka kolejnych dni. Niezależnie od tego, czy stawiamy w górach pierwsze kroki, czy jesteśmy wytrawnymi turystami, cel zawsze powinien odpowiadać naszym możliwościom, a nie chęciom.

Coraz częściej, szczególnie wśród młodych osób dostrzegam tendencję do rozpoczynania przygody z górami od popularnych, trudnych technicznie szlaków. Niestety skutki bywają rożne – niejednokrotnie widziałem publikowane w internecie filmy, których bohaterowie, nie zdając sobie z tego sprawy, popełniali kardynalne błędy i stwarzali niebezpieczeństwo dla siebie oraz innych poruszających się w pobliżu turystów. Niejednokrotnie spotykałem też takie osoby na szlaku. W myśl maksymy, że cel uświęca środki, chęć zrobienie zdjęcia na Rysach lub Orlej Perci, czy też przezwyciężania własnych słabości, wygrywała ze zdrowym rozsądkiem i mogła mieć bardzo poważne konsekwencje.

Wybierając się w góry, należy pamiętać o tym, że organizm reaguje inaczej na wysiłek trwający 8-10 godzin, niż na kilkudziesięciominutowy bieg czy trening na basenie lub siłowni. Nie można też zapominać o zmęczeniu psychicznym, które pojawia się na skutek stresu u osób nieobytych z ekspozycją. Te dwa czynniki, powodują, że po kilku godzinach aktywności, można popełnić drobny błąd, który na niebezpiecznym szlaku może doprowadzić do poważnego urazu lub nawet utraty życia. 

Sugeruję, aby poznawane Tatr rozpocząć od prostszych szlaków i stopniowo pokonywać coraz większe trudności. Nawet osoby dobrze wytrenowane, nieobyte z górami powinny w pierwszej kolejności wybierać szlaki łatwe lub średnio trudne, a te najtrudniejsze zostawić na późniejsze wyjazdy, tak aby w pełni cieszyć się ich walorami. 

Poniżej podam kilka przykładów szlaków łatwych, nieco trudniejszych i trudnych, o typowo już górskiej charakterystyce. Przygotowałem je w oparciu o skalę UIAA, o której więcej pisałem tutaj. Na początek jednak kilka propozycji tras najprostszych, na które może się wybrać każdy, także  z dzieckiem lub osobą w podeszłym wieku:

1. Droga do schroniska w Morskim Oku z Palenicy Białczańskiej. (W przypadku jakichkolwiek problemów z kolanami, można iść cały czas asfaltem. Apeluję, aby pod żadnym pozorem nie korzystać z podwózki fasiągiem – wbrew zaklinającym rzeczywistość góralom i ich poplecznikom z TPN, konie wykorzystywane w tym niechlubnym procederze nadal cierpią  (a jeśli ktoś nie wierzy, to proszę zapoznać się z jednym z wielu artykułów na ten temat)

2. Szlak przez Dolinę Chochołowską

3. Szlak Przez Dolinę Kościeliską

4. Szlak przez Dolinę Białej Wody do Polany Pod Wysoką 

5. Szlak do Murowańca z Brzezin 

6. Ścieżka pod Reglami

7. Szlak do Zielonego Stawu Kieżmarskiego z Białej Wody Kieżamrskiej

8. Droga do Schroniska Żarskiego (w celu ominięcia nieznacznych trudności można nie wchodzić na szlak i iść cały czas szutrową drogą)

9. Droga do Schroniska w Dolinie Rohackiej (tu również można iść cały czas asfaltem, omijając minimalne trudności, w początkowym, leśnym odcinku szlaku)

10. Droga na Hrebienok (najłatwiejszy wariant biegnie asfaltem)

Szlaki łatwe:

1. Grześ z Polany Chochołowskiej (nieco trudniejsze, ale wciąż łatwe jest podejście na Rakoń)

2. Kończysty Wierch z Doliny Chochołowskiej 

3. Czerwone Wierchy czerwonym szlakiem z Kir (podejście jest męczące, ale to wciąż łatwy szlak)

4. Kopa Kondracka z Polany Kondratowej ( w sezonie zimowym duże ryzyko lawinowe)

5. Kasprowy Wierch (zarówno przez Myślenickie Turnie, jak i przez Murowaniec)

6. Dolina Pięciu Stawów od Wodogrzmotów Mickiewicza (nie dotyczy to okresu zimowego – wówczas podejście jest trudniejsze)

8. Rakuska Czuba z Łomnickiego Stawu (od strony Kieżmarskiego Stawu jest nieco trudniej

9. Baraniec (stromo, ale bez trudności technicznych)

10. Czarny Staw Gąsienicowy

Szlaki trudniejsze:

1. Giewont

2. Kościelec

3. Zawrat

4. Szpiglasowy Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

5. Jagnięcy Wierch

6. Rysy od strony słowackiej

7. Mała Wysoka 

Szlaki trudne:

1. Orla Perć

2. Rysy od Strony polskiej

3. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

4. Orla Perć Tatr Zachodnich

Scroll to Top