Małołączniak – opis szczytu, informacje o szlakach turystycznych prowadzących na wierzchołek, galeria zdjęć.

Małołączniak (2096 m)

 

Małołączniak (słow. Malolúčniak, 2096 – szczyt w Tatrach Zachodnich należący do masywu Czerwonych Wierchów.
Poza najczęściej podawaną wysokością 2096 m pojawiają się także inne koty: 2104 lub 2105 m.
Na wschód sąsiaduje z Kopą Kondracką (2005 m), oddzielony od niej Małołącką Przełęczą (1924 m), na zachód z Krzesanicą (2122 m) poprzez Litworową Przełęcz (2037 m). Jest to dosyć dobrze wyodrębniony szczyt. Niewielki fragment jego wierzchołka jest dostrzegalny z niektórych miejsc Zakopanego na południowy wschód od kulminacji Giewontu. Wznosi się nad trzema dolinami walnymi: Doliną Cichą, Doliną Małej Łąki i Doliną Kościeliską (jego nazwa wywodzi się od Doliny Małej Łąki, nad którą się znajduje).
Jego stoki opadają do trzech cyrków lodowcowych będących górnymi piętrami tych dolin: od południowej strony do słowackiej Dolinki Rozpadłej uchodzącej poprzez Jaworowy Żleb do Doliny Tomanowej Liptowskiej (odnoga Doliny Cichej), od północnej strony do Wyżniej Świstówki, będącej górnym piętrem Doliny Małej Łąki, oraz do Doliny Litworowej, będącej górnym piętrem Doliny Miętusiej
(odnoga Doliny Kościeliskiej). Wyżnia Świstówka i Dolina Litworowa oddzielone są od siebie długą północno-zachodnią granią Małołączniaka, w górnej części zwaną Czerwonym Grzbietem. Ciągnie się on do Kobylarzowego Siodełka i ma stosunkowo niewielkie nachylenie.
Grzbiet jest długi i kopulasty, ale od wschodniej strony jego stoki podcięte są stromymi urwiskami Wielkiej Turni.

                                                                                           żródło: Wikipedia

Wybrane szlaki na Ciemniaka:

Zimowe podejście na Ciemniaka:

Galeria:

Scroll to Top