Krywań – opis szczytu. Informacje o szlakach prowadzących na wierzchołek, galeria zdjęć. 

Krywań (2495 m)

 

Krywań –  szczyt w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich, po stronie słowackiej o charakterystycznym, zakrzywionym wierzchołku, od którego wziął nazwę (nadal spotykana jest wśród starszych górali wymowa „Krzywań”).

Położony jest grani bocznej, na zakończeniu długiej, mającej około 10 km grani odchodzącej od głównej grani tatrzańskiej w Cubrynie. Cała odnoga jest nazywana główną granią odnogi Krywania. Szczyt Krywania wznosi się na około 1400 m powyżej Doliny Koprowej. Północne ściany ramienia Krywania opadają w kierunku doliny Niewcyrki. Od strony wschodniej pod ściany Krywania podchodzi Dolina Ważecka, w której na wysokości 2017 Zielony Staw Ważecki. Dawniej na Krywaniu działały kopalnie zwane Krywańskimi Baniami.

Krywań od 1935 jest narodową górą Słowaków. Szczyt został umieszczony także w hymnie Słowacji w herbie Słowackiej Republiki Socjalistycznej(„wieczny ogień” na tle góry), a od 1 stycznia 2009 r. znajduje się na słowackich monetach o nominale 1, 2 i 5 eurocentów. Szczyt występuje często w kulturze ludowej Liptowa i Podhala. W 1967 w słowackiej ankiecie uznany został za najpiękniejszy szczyt Tatr.
                                                                                         żródło: Wikipedia

Szlaki na Krywań:

Zimowy szlak na Krywań:

W okresie od 1 listopada do 15 czerwca szlak jest zamknięty.

Galeria:

Scroll to Top