Kopske Sedlo na czterech łapach. Opis wycieczki z psem. Praktyczne informacje o parkingu, przebiegu i charakterze szlaku. Duża ilość zdjęć






Kopske Sedlo na czterech łapach
Przebieg: Jaworzyna Tatrzańska – Kopske Sedlo – Jaworzyna Tatrzańska
Dystans: 17,2 km
Szacowany czas przejścia: 6:35h
Suma podejść: 855m
Suma zejść: 855 m
Na szlaku: potok (w górnym biegu miejsca, w których pies może się napić lub schłodzić), kilka źródeł wody w formie charakterystycznych budek. liczne wiaty.
Parking: bezpłatny przy drodze, 7 euro przy minimarkecie
Schroniska na szlaku: brak
Trudności techniczne: brak, na szlaku poradzi sobie każdy piesek z dobrą kondycją
Wycieczkę rozpoczynamy w Jaworzynie Tatrzańskiej. Auto możemy pozostawić przy drodze w pobliżu wejścia na szlak lub w przypadku braku wolnych miejsc, na którymś z pobliskich parkingów. My zdecydowaliśmy się na płatny parking przy minimarkecie (7 euro za dzień parkowania, płatne w markecie). Na Kopske Sedlo (Przełęcz pod Kopą) wybraliśmy się w upalny dzień i to właśnie temperatura spowodowała, że wybór padł na ten szlak. To, co nas przekonało, to łagodne podejście oraz liczne miejsca, w których można uzupełnić wodę i schłodzić pupila.

Początkowo idziemy asfaltową drogą, która prowadzi do kilku zabudowań, jednak auta jeżdżą nią rzadko (podczas podejścia i zejścia minęły nas w sumie dwa auta). Asfalt kończy się Pod Muraniem w miejscu rozejścia szlaków: zielony wiedzie na Lodową Przełęcz, my skręcamy w lewo i dalej podążamy szlakiem niebieskim. Po kilku minutach docieramy do Polany Pod Muraniem, skąd przy dobrej widoczności, zobaczyć można min. Kołowy i Lodowy Szczyt. Wędrujemy szeroką drogą szutrową, zachowujemy czujność w miejscu, w którym nas szlak skręca wyraźnie w lewo, a tablica informuje, że jeśli złamiemy zakaz i pójdziemy prosto, trafimy na miejsce żerowania niedźwiedzi. Od tego momentu, co jakiś czas pies będzie mógł bez problemu zejść do strumienia. Na wysokości około 1400 m docieramy do charakterystycznych rzeźb niedźwiadków i ostatniego na szlaku źródła wody. Za rzeźbami ścieżka zwęża się i zwiększa się jej kąt nachylenia, jednak podejście, jak na standardy tatrzańskie jest wciąż dość łagodne. Docieramy do kolejnej polany, tym razem przed oczami mamy min. Havrań, Płaczliwą Skałę, przełęcz, na którą zmierzamy i Jagnięcy Szczyt.

Z czasem szlak doprowadza nas do miejsca, w którym rozpoczynamy trawers zboczy Tatr Bielskich. Ścieżka jest bardzo wygodna, jednak z prawej strony jest dość stromo, w związku z czym, jeśli dotąd nie prowadziliśmy psa na smyczy, warto o tym teraz pomyśleć. Trawers kończy się na przełęczy – dotarliśmy na Kopske Sedlo. Tu możemy nacieszyć oczy widokiem szczytów Tatr Bielskich z jednej i Wysokich, z drugiej strony i zrobić zasłużony odpoczynek. Przełęcz jest rozległa, psiak będzie miał gdzie pohasać. Jeśli czujemy się na siłach, możemy stąd wybrać się nad Biały Staw Kieżmarski lub na położone na wysokości 1938 m. Vysne Kopske Sedlo (Szalony Przechód) Szlak na Szalony Przechód jest bardziej stromy od tego, którym szliśmy do tej pory, jednak wciąż łatwy do pokonania. Znajduje się na nim jedno nieprzyjemne miejsce z luźnymi kamieniami i szutrem, jednak nie powinno ono sprawić psu większego problemu. Okolo 50 -100m od Vysnego Sedla, w pobliżu ścieżki, po lewej stronie jest przepaść, w związku z czym należy zwrócić tu szczególną uwagę na czworonoga.

Widok z Szalonego Przechodu jest bardziej rozległy niż z Kopskego Sedla – szczególnie w kierunku Tatr Wysokich. Pomimo iż oficjalnie nie można stąd iść na żaden ze szczytów, dostrzec można wyraźną ścieżkę prowadzącą w kierunku Jatek i mniej odznaczającą się, prowadzącą na pobliski Szalony Wierch. Jeśli nie boimy się wędrówek poza szlakiem (mandat), możemy śmiało udać się na Zadnie Jatki (2020 m) Podejście jest łatwe – nie jest stromo i trudno zgubić ścieżkę. Nieco większym wyzwaniem będzie wejście na Szalony Wierch – od strony Przechodu jest dość stromo, od strony Jatek czeka nas kilka miejsc z pewnymi trudnościami technicznymi. Na Kopske Sedlo, schodzimy tą samą drogą, którą tu dotarliśmy. Można iść dalej na Szeroką Przełęcz i zejść do Zdiaru, jednak ze względów na charakter szlaku (sporo głazów, miejsce z łańcuchami) i logistycznych (autobusy jeżdżą rzadko i nie mam pewności jak wygląda transport psa), jest to wariant mniej zachęcający. Z Kopskego Sedla pozostaje nam już tylko zejście do Jaworzyny. Droga powrotna nie powinna zająć więcej niż 2-3 godziny.
